Thursday, August 23, 2012

Mathematics goodies

  Hi!I am Dumbo.If you have seen my main blog,then you will know who am I.I am a person who is quite good in Mathematics and Science.You might want to try the questions just stated below.Some might be difficult but almost all are a piece of cake.So........I wish everyone who is weak in Mathematics good luck in trying.Bye!!!
Questions:


Draw A Model – Add/Subtract The Same (Difference remains the same)


At first, Shop A had 156 kg of rice and Shop B had 72 kg of rice.
After  each shop sold the same quantity of rice, the amount of rice that Shop A
had left was 4 times that of Shop B. How many kilograms of rice did Shop A sell?


Solve this, discuss your answer and method. 
Have fun :) 
Draw a model - comparison 


Sheila and Muthu have 80 marbles altogether.
Sheila and Alice have 50 marbles altogether.
Muthu has 4 times as many marbles than Alice.
How many marbles does Sheila have?


Solve this, discuss your answer and method. 
Have fun :) 


Choose the correct answer for each of the following questions. Write your answer in the brackets provided.

1.         What is the answer when 5.295 is rounded off to 2 decimal places?


(1)       5.20                                                    (2)       5.29
(3)       5.30                                                    (4)       5.39                           


2.         Find the product of 12.3 and 3. What is the value of the digit ‘3’ in the product?

            (1)       0.30                                                    (2)       3.00
 (3)       30.0                                                    (4)       300                                        


3.        Jean has 25 m of ribbon. Linda has 6  m of ribbon. How many metres of ribbon do they have altogether? Express your answer as a decimal.

           (1)       31.01                                                  (2)       31.14
(3)       31.25                                                  (4)       31.75                         


4.         Mr Lim sold 9 vases. Each vase cost $52.50. He distributed his earnings among his 5 children equally. How much does each child receive?

           (1)       $10.50                                                (2)       $94.50
(3)       $262.50                                              (4)       $472.50                     

5.         Subtract 3.92 from the sum of 14.7 and 8.03.
            Round off your answer to 1 decimal place.

           (1)       10.8                                                    (2)       18.8
(3)       22.7                                                    (4)       26.7                           

6.         Find the value of 6.59 x 9.

(1)       6.68                                                    (2)       15.69
(3)       54.51                                                  (4)       59.31                         

7.         The sum of two decimals is 417. If one of them is 4 times the other, what is the
smaller number?

(1)       83.4                                                    (2)       104.25
(3)       250.2                                                  (4)       413.5                         

8.         How many 0.25 are there in 2 ?
(1)       22                                                        (2)       11
(3)       3                                                          (4)       8                                 


Section B ( 20 x 2 marks )

Work out each question and write your answers in the boxes provided.
All working must be shown and give your answers in the units provided.

1.        A box of chocolate costs $8, correct to the nearest dollar. What is the lowest possible price of the box of chocolate?
             






                                                                                                Answer: ______________

2.        The product of 11.37 and 6 is ______________.


                                                                                                Answer: ______________

3.       Mark bought 6 goldfish. Each goldfish cost $2.50. Mark gave the cashier two $10 notes. How much change did he receive?




                                                                                    Answer: _______________

4.        Sarah bought 5 pies at $0.50 each. She also bought 3 similar cakes. She spent a total of $10.30. How much did she pay for a piece of cake?



                                                                                                Answer: _______________


5.         The mass of Shelia is 35.3 kg. She is 1.9 kg lighter than Jane. Dorothy is 4.3 kg lighter than Jane. Find the total mass of the 3 girls.



                                                                                                Answer: ______________kg
6.          If you add 0.1 to a number and round it off to the nearest whole number, the answer       is 55. If you add 0.2 to the number and round it off to the nearest whole     number, the answer is 56. What is the number?






                                                                                                Answer: _______________

9.      Pack A contains 5 times as much salt as Packet B. Monica adds 0.3 kg of salt to Packet A and 3.5 kg of salt to Packet B. The amount of salt in the two packets is now the same. What was the mass of salt in Packet B at first? Give your answer in kilograms






                                                                                                Answer: ______________kg



Have fun :) 
Jack has a total of 20 fifty-cent coins and twenty-cent coins.
He has $5.20 altogether. How many twenty-cent coins does he have?

2 students Lynn and Mala presented their working as shown:

Lynn's working:

50 X 20 = $10.00

$10.00 - $5.20 = $4.80

50 ₵ - 20 ₵ = 30 ₵  

$4.80 ÷ 30 = 16       
Jack has 16 twenty-cent coins.

Mala's working:
Assume all the coins are fifty cent coins.
Therefore,
50 X 20 = 1000 cents
1000 - 520 = 480 extra cents
50 - 20 = 30 cents
480 ÷ 30 = 16 fifty-cent coins
Jack has 16 twenty-cent coins

Whose answer is the best and most logical? Explain your answer. :)
Have fun!

In a school hall, chairs were arranged in rows such that there were exactly 9 chairs in each row. For a concert, Mr Ong brought 6 more chairs into the school hall and rearranged all the chairs. There are now exactly 7 chairs in each row and 12 more rows than before. 

How many chairs are there in the school hall for the concert? 

Have fun! :)



A group of girls shared some sweets among themselves. They tried taking 11 sweets each, but found that the last girl had only 6 sweets. When each girl took 8 sweets, there were 25 sweets left over. 
How many sweets were there altogether?

Have fun! :)


Mrs Brown bought some sweets for her children. If she gave each child 6
sweets, she would have 1 sweet left. If she gave each child 7 sweets, she 
would need another 4 more sweets. What is the smallest possible number of children Mrs Brown can have?

Have fun! :)

A book and a file cost $18.
4 books and 3 files cost $69. Find the cost of one book.
Have fun! :)
A sweater costs $24. It costs twice as much as a shirt.
Find the total cost of 3 sweaters and 3 shirts.

Have fun! :)


Seth has some small rubber balls. If he puts them into groups of 5, he would have 1 ball left. If he puts them into groups of 7, he would be short of 2 rubber balls. What is the smallest number of rubber balls he could have?



Have fun! :)

Please try the sum! :)
Farmer Ben has more goats than turkeys. If all the animals have 24 heads and 78 legs altogether, how many turkeys and how many goats has Farmer Ben?

 

Have fun! :)

Please try them! :)

Dear All, 

Please visit this website to try out the decimal activities. 

1.activity for order the decimals

2.round off the decimals

3.Make decimals marry each other

Please try :) 

Have fun 8)
Still too weak??Not understandable??Don't know what methods to use??
Don't worry!

Methods:

  1. Guess and Check(encourage not)
  2. Supposition
  3. Make a set
  4. Number statements(with all the operations)
  5. Drawing
  6. A table
  7. Algebra
  8. Numbers do not vary(smiley face model method
Hey!And remember don't be careless if not you will see your marks flying away!!

:3

No comments:

Post a Comment